Öğrenci Tanışma Kahvaltısı


İÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Tanışma Kahvaltısı Düzenlendi

İÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Tanışma Kahvaltısı Düzenlendi

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Alkan, İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Güloğlu, , İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu, İÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın ve İÜ Genel Sekreter Yardımcısı Figen Cihan, İÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi öğrencileri ile İÜ öğrenci yemekhanesinde 13 Eylül 2019 tarihinde düzenlenen tanışma kahvaltısında bir araya geldi.    

“Üniversitemiz Toplumumuzun Bir Aynası”


İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “İstanbul Üniversitesi mezunlarıyla, öğrencileriyle, çalışanlarıyla büyük bir ailedir. Toplumun hangi kesimine gitseniz, orada bir İstanbul Üniversiteli bulursunuz. Üniversitemiz bu sebeple toplumumuzun bir aynası konumundadır. Diğer üniversiteler konuşmazken biz Üniversitemizde engelliliği bünyemizde yararlanılacak bir gerçeklik olarak gördük. Bu zenginlikten yararlanmak amacıyla Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurduk, yüksek lisans programımızı hayata geçirdik. Şüphesiz ki engeli olan kardeşlerimize hayatı kolaylaştırmak bizim vazifemizdir. Herhangi bir engeli olan insan, tüm yeteneklerini kaybetmiyor. Diğer yetenekleri bakımından hem kendisine hem çevresine birçok katkı sağlayabilecek zenginliğini ortaya çıkaracak bir ortam oluşturmak istiyoruz. Birinci önceliğimiz öğrencilerimizin hayatını kolaylaştırmak, ikinci olarak da bu konuda toplumda bir farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz.” dedi. 

“Bu Sene Mimari Binalarımızı Güzelleştirerek Yeni Ödüller Almak Hedefimiz”


Bu sene 15 öğrencinin örgün öğretime, 105 öğrencinin ise açık öğretime kaydolduğunu belirten İÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın, “Biz kayıt olan öğrencilerimizle iletişime geçerek tanışmak, yakın bir iletişim içerisinde olmak istedik. Daha önceden kayıt olmuş öğrencilerimizin yeni öğrencilerimize danışmanlık yaparak tecrübelerini aktarmalarını temenni ediyorum. Geçen yıl Üniversitemizin “erişilebilir üniversite” olarak Bayrak Ödülü ile ödüllendirilmesinden ve benim almış olduğum bireysel ödülden dolayı onur duydum. Bu sene de ödül alamamış mimari binalarımızı güzelleştirerek daha farklı ödüller alma gayreti içerisindeyiz” dedi. 

Haber: Ahmet AYKUT, Emine KUKUK
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü