Engelsiz Hatıra Ormanı Etkinliği

ENGELSİZ HATIRA ORMANI DİKİM ŞENLİĞİNDE IHLAMUR FİDANLARI DİKİLDİ

    “Herkes İçin ve Herkese Göre Yaşanılabilir Bir Dünya”

7 Kasım günü yapılan ıhlamur fidanı dikim Şenliği İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi, İÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Engelsiz Bilgi Merkezi , İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ve İÜ Orman Fakültesi işbirliğiyle gerçekleşti. Ömerli Barajı Karaağaç mevkiine ulaşım (Çekmeköy) İÜ Beyazıt yerleşkesinden kalkan otobüsler ile sağlandı.

Merkez Müdürü Prof.Dr. Resa Aydın “Üniversitemizde engelli öğrencilerimize destek olmak amacı ile gönüllü bireylerin katkıları bulunmaktadır. Gönüllü bireyler ve engelli öğrencilerimizden aldığımız geri bildirimlerde; tarafların merak ettiklerini bizlerin aracılığı ile öğrenmek istemeleri üzerine, birbirleri ile etkileşim içinde olma istekleri gözlemlenmiştir. Bu ihtiyaçtan doğan tanışma ve kaynaşma etkinliğimiz aynı zamanda ekolojik yaşama katkı sağlaması ve doğanın pozitif etkisi ile daha sıcak ve canlı bir ortamda yapılması hedeflenmektedir.” sözleriyle etkinliğin amacını belirtti. Etkinliğe TSD (Türkiye Sakatlar Derneği) Genel Merkez Engelli Kadın Kurulu, engelli –engelsiz öğrenciler, akademik ve idari personel, çocuklar ile İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün yöneticileri ve personeliyle 150 kişi katıldı.

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün personelleri fidan dikim yerlerini etkinlik öncesinde hazırladı. 150 adet ıhlamur fidanı dikimine başlanmadan önce Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Alper Hüseyin Çolak fidan dikiminde dikkat edilmesi gereken konulardan bahsetti. Görme engelli öğrenciler de dokunarak fidanı inceledi. Sayın Çolak “ İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezinin bu etkinliği ile engelli diye bir şeyin olmadığının ispat edildiğini belirtti. Ayrıca herkes için yaşanılır bir dünya adına çıktıkları bu yolda durmadan ilerleyeceklerini ve bu tarz etkinliklerin devam edeceğini söyledi.”


Öğle yemeğinden sonra İÜ Konservatuarının 15 den fazla enstrüman çalan tek otistik öğrencisi Rabia Aytek gitarıyla müzik ziyafeti verdi. Katılımcılarda şarkılara eşlik ettiler.


Etkinlik sonunda katılımcılara hediye olarak İstanbul Üniversitesinin çanta, şapka ile İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünün fıstık çamı fideleri dağıtıldı ve toplu fotoğraf çekimi yapıldı.


İÜ Engelsiz Hatıra Ormanı Fidan Dikim Şenliği – YouTube


Yaklaşan Etkinlikler

Konum