3. Engelsiz Amatör Satranç Turnuvası

İstanbul Üniversitesi 3. Engelsiz Amatör Satranç Turnuvası Yapıldı


İÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENUYGAR) bünyesinde bulunan Engelli Öğrenci Birim Koordinatörlüğü tarafından İÜ 3. Engelsiz Amatör Satranç Turnuvası, 15 Mayıs 2018 tarihinde koordinatörlüğün önündeki bahçede gerçekleştirildi.

3. Engelsiz Amatör Satranç Turnuvasının açılışında konuşma yapan İÜ ENUYGAR Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Öğretim Görevlisi, Songül Altınsaçlı düzenlenen bu turnuvanın geleneksel bir turnuva haline gelmesinin amacına ulaşıldığını ve “farklı engel gruplarının kaynaştırılmasının sağlandığını belirtti.

Etkinliğin düzenlenmesinde katkılarını esirgemeyen hakemlik yapan İÜ İktisat Fakültesi Öğrencisi Ali Yavuz' ile birlikte bu turnuvanın düzenlenmesinde destek olan Enformak Firması yetkilisine Öğr. Görv..Songül Altınsaçlı tarafından plaket verildi.

 

Turnuvada birinci olan Moein Alizadeh ,ikinci olan Dr. Öğretim Görevlisi Hakan Mete Taştan’a, üçüncü olan Ahmet Kıtır’a madalyaları ve hediyeleri takdim edildi. Bu yıla özgü olarak turnuvaya katılan bayan öğrenciler arasında birinci olan Yaren Hediye Bektaş ve özel gereksinimli katılımcılara kategori ödülleri de verildi. Turnuvaya katılan bir minik katılımcıya yazar Deniz Seyhanoğlu’ nun satranç ile ilgili olan ‘’1 Hamlede Matlar’’ adlı kitabı hediye edildi.

Etkinliğin en önemli olaylarından birisi Türk  Milli Takım efsanelerinden FIDE MASTER Feridun Öney’in turnuva sonrasında özel bir gösteri sunmasıydı. Satranç camiasında simultane olarak adlandırılan etkinlikte bir kişinin 20 kişi ile aynı anda satranç oynaması katılımcılar arasında oldukça heyecan yarattı. Feridun Önay’a Sanat Atölyemizde yapılan seramik tablo günün anısına kendisine hediye edildi.

 

Haberi Hazırlayan Öğretim Görevlisi Songül Altınsaçlı