Cam Boyama Etkinliği

İşitme Engelli Öğrenciler İÜ Personeli İle Cam Boyama Etkinliğine Katıldı
İÜ Engelli Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENUYGAR) Öğrenci Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen “Kültürümüzü Yansıtan Desenlerin Cam Üzerinde Uygulaması” etkinliği, 26 Mayıs 2016 tarihinde Taş Odalar Sanat Atölyesi’nde gerçekleştirildi.

Halıcıoğlu İşitme Engelliler Okulu öğrencilerinin katıldığı etkinlikte 2013 yılında Türk İşaret Dili (TİD) eğitimi alan İstanbul Üniversitesi personeli de yer aldı. Etkinlikte konuşan İÜ ENUYGAR Merkez Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın, etkinliğin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, etkinliğin önemine değindi. Prof. Dr. Aydın, “Öğrenci arkadaşlarıma bir mesajım var lütfen derslerinize çok çalışın. Burası İstanbul Üniversitesi. Biz sizleri üniversite öğrencisi olarak görmek istiyoruz. Hazırlanırken de öğrenci koordinatörlüğümüz destek olabilir. Bunun için yapmanız gereken büyük bir şevkle çalışmak” dedi.

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Odyoloji Bölümü Öğrencisi Zeynep Korkmaz ise, işitme engellilerin pes etmemesi gerektiğini ifade ederek, “İşitme güçlüğü çekmekten dolayı kendinizi toplum dışında görmeyin” dedi. Kendisini tanıtan ve üniversiteye gelinceye kadar yaşadığı olumsuzlukları anlatan Korkmaz, işitme engellilere yönelik projeleri olduğunu belirtti.

Halıcıoğlu İşitme Engelliler Okulu Müdürü İbrahim Demirdöğen ise etkinlikte konuşmaları işaret diline çevirdi. Demirdöğen, öğrencilerin İstanbul’da okumak istediklerini ancak işitme engellilere yönelik eğitimin yetersiz olmasından dolayı şehir dışını tercih ettiklerini belirtti.

Konuşmaların ardından toplu fotoğraf çekimi yapıldı. Öğrenciler Öğr. Gör. Özlem Özer Tuğal eşliğinde cam boyama çalışması yaptı. İşaret dili eğitimi alan İstanbul Üniversitesi personeli ve Türk işaret dili bilen gönüllü öğrencilerde etkinlikte öğrencilere yardımcı oldu. Öğrenciler hazır desenler ve soyut çalışmalar üzerine cam boyadı. Çalışma sırasında İÜ Çocuklar evi öğrencileri ziyarette bulundu. Minikler “Bana bir masal anlat baba” adlı şarkıyı Türk işaret dili ile öğretmenlerinin eşliğinde söylediler ve etkinliğe katılanlara küçük bir gösteri yaptılar.

Haber: Esra MUTLU

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

01/06/2016
1065 defa okundu

İstanbul Üniversitesi

34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00