Engelli Kadın Zirvesi

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” ENGELLİ KADIN ZİRVESİ” ETKİNLİĞİ YAPILDI. 

İÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Genel Merkez Engelli Kadın Kurulu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü “Engelli Kadın Zirvesi”ni İstanbul Tıp Fakültesi 14 Mart Anfisinde düzenledi.

İÜ Akademisyenlerinin,  öğrencilerinin, sivil toplum kuruluşunun temsilcilerinin ve halkın yoğun ilgi gösterdiği programa 150’den fazla izleyici katıldı. Geçen sene  engelli kadının durumunun tartışıldığı programdan  sonra bu yıl Engelli Kadın Zirvesi ‘yle  çok önemli konular ele alındı. İki panel olarak düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını İÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENUYGAR)  Prof.Dr. Resa Aydın yaptı. Sayın Aydın düzenledikleri “Engelli Kadınlar Zirvesi” paneline hazırlanmasında katkıda bulunan ve katılan herkese teşekkür etti. Kadınların özellikle de engelli kadınların farklı şekillerde zorlukları olduğunu söyleyen Prof. Dr.Aydın, bu zorlukları dile getirmek için örgütlenilmesi ve birlikte hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Engelli kadınların sorunlarını topluma aktarmada TSD Kadın Kurulu ve Türkiye Engelli Kadınlar Derneği’nin başarılı bir yol çizdiğini belirten Prof. Dr. Aydın, “Biz ENUYGAR Merkezi  olarak kendimizi sivil toplum örgütleri ile yakından çalışarak, engelli bireylerin ülkemizdeki sorunlarını, ihtiyaçlarını, beklentilerini daha bilimsel çerçevede akademik çevrelere yayma anlamında sorumlu buluyoruz” diyerek bu tür önemli buluşmaları anlamlı bulduklarını ifade etti.

Açılış konuşmasından sonra “Kadına Yönelik Şiddet ve Örgütlenme” paneline geçildi. Oturum başkanlığını  İÜ ENUYGAR Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Zerrin Ayvaz Reis yaptı.” Engelli Kadının Örgütlenmesi ve Kadın Hareketleriyle Mücadelesi”ni  TSD Genel Merkez Engelli Kadın Kurulu Başkanı   Pervin Giyik  sunarak engelli kadınların örgütlenmesi üzerinde durdu. Geçen sene yapılan panelde Türkiye’de engelli kadın olmanın zorluğundan bahsettiklerini söyleyen Giyik, bu sene “Nasıl örgütlenebiliriz” konusu üzerinde durmak istediğini belirtti. Giyik, konuşmasının amacının engelli kadınların örgütlenme sorununu ya da örgütlenememelerini, engelli kadınlar karşılaştıkları sorunları tartışabilmek olduğunu söyledi. Giyik konuşmasında, “Engelli kadınlar ne istiyor?” sorusunu merkeze alarak engelli kadınların örgütlenmesinin önündeki engelleri, faaliyette bulunan sivil toplum örgütleri ve kadın hareketleri arasındaki bağı ortaya koydu. Diğer konuşmacı  Renkli Dünyalar Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Uzman Psikolog Melek Bengü Şahin  “Kadına Yönelik Şiddet ve Taciz” konusunda sunumunu yaptı. Sayın Şahin konuşmasına herkesin Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başladı. Bu kutlamayı aslında biraz öfkeli olarak söylediğini dile getiren Şahin, Özgecan Aslan cinayeti ile birlikte Türkiye’de kadınların yaşadıkları acıları daha açık bir şekilde görüldüğünü belirterek hayatını kaybeden kadınları andı. Toplumda insanların tecavüz ,taciz ve şiddet durumlarının insanları rahatsız ettiğini söyleyen Şahin, özellikle engelli kadınların tecavüz, taciz ya da şiddete uğradığında engelli olmayan bir kadından farklı yansıtamadığını, her iki açıdan da  bu durumları paylaşmanın, anlatmanın kolay olmadığını ifade etti. Şahin, “Sadece kadın kimliği ile günümüzde önemli sorunlarla karşılaşıyoruz. Bir de bunun önüne engelli sıfatını koyduğumuzda karşılaşılan sorunlar daha komplike oluyor. Sorunları çözmek için önce kendi dilimizi değiştirmemiz gerekli. Dilimizi değiştirirsek, zihnimizi de değiştirebiliriz” diyerek bu yolla farkındalığı arttırmanın önemli olduğunu vurguladı.

Daha sonra ikinci Panelde  “Evde Bakım “ konusunda sunumlar yapıldı. Paneli İÜ ENUYGAR Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kerem Giray yaptı.” Evde Bakım Gören Engelli Kadınların Gereksinimleri”ni Evde Bakım Derneği Başkanı Aynur Dik sundu. Sayın Dik, engelli bir yakını sahip olmak ve ona bakmanın da zor olduğunu söyledi. Dünya Kadınlar Günü’nde şiddeti konuşmadan şiddetin verilerini paylaşmadan kadın sağlığından bahsetmenin mümkün olamayacağını söyleyen Dik, şiddet verilerini katılımcılarla paylaştı. Dik, “Kadın sağlığı denilince akla ilk gelen üreme ve çoğalma olur. Ama kadın sağlığı bundan ibaret değildir. Kadın sağlığı ruhsal ve bedensel yönden sağlıklı olmak demektir” diyerek engelli kadınların yaşadıkları sağlık sorunlarından bahsetti.  Daha sonra TSD Genel Merkez Hukuk Sorumlusu Avukat  Turan Hançerli  “2022 sayılı Evde Bakım Aylığı Yasa Değişikliği Mücadelesi ve Süreçleri” konusunu sundu. Sayın Hançerli , 2022 sayılı Evde Bakım Aylığı Yasa Değişikliği Mücadelesi hakkında konuşma yaptı. Engellilerin en temel sorunlarından bir tanesinin de işsiz olan, çalışma durumu olmayan ve ekonomik durumu olmayan kişilerin hayatlarını nasıl sürdürecekleri sorunu olduğunu ifade eden  Av. Hançerli, Türkiye’de engelli işsizlik oranının %50’nin üstünde olduğunu ve bu işsizlik sorunun çözülemediğini söyledi. İşsizlik sorunu olmasına rağmen insanların yaşamlarına devam etme hakkına sahip olduklarını ve bunu sağlayanın sosyal devlet ve destekleri yoluyla olduğunu belirten Hançerli, “2022 sayılı kanunun 65 yaş ve üzeri muhtaç ve güçsüzlerin aylık aldığı ve bugünde engellilerin faydalandığı 1976 yılında yürürlüğe girmiş bir kanun. 2013 yılında  kanun değişmeden kanunun yönetmeliği değiştirildi” diyerek kanunun  verdiği hakların yok edildiğini söyledi. Engelli bireyleri yok sayan yasayı anlattı, 2022 maaşı için evde kişi başına düşen gelirin 250  TL’yi aşmaması halinde bu maaşı alabileceğini ifade etti.  Gerek 2022 gerek evde bakım aylığının bağlanmasında ailenin akrabaların maddi durumunu’nda araştırıldığını, oysa bir engellinin de kendi ihtiyaçlarının da olduğunu, akrabaların engelliye hiçbir katkı ve yardımının olmadığını anlatırken, bir engelli ailesinin 250 TL’ye önce barınacak yerini sonra faturalarını, ardından yemek içmek ihtiyaçlarını, giyim kuşam derdini ve sağlık giderlerini engeline uygun aparatlarını almasını 250 Tl. ye yapabilir diyen yasanın engellinin ve ailesinin yok saydığını ifade ederek bu yasa’nın acilen değiştirilmesini istedi.

Panelin son konuşmacısı İÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı  Prof. Dr. Neşe Kars’da  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün ortaya çıkışından ve kadın haklarının Türkiye’deki tarihsel sürecinden bahsetti. Sayın Kars, “Bu ülkede kadına kadın denilemiyor. Kadın cins adı bayan, hanım, abla ve bacı gibi isimlerle adlandırılıyor” diyerek en önce dilin değiştirmesi gerektiğini söyledi. Kadını çocuk, mağdur, aciz duruma koyan bir dilimiz olduğunu bu dili değiştirmedikçe, zihniyeti de değiştirmenin zor olduğunu ifade etti. Kadına kadın denilmeyen bir toplumda yaşamak kadınları ikincil varlık olarak görmenin ön koşulu olduğunun altını çizdi.

Katılımcılardan gelen sorular cevaplandıktan sonra konuşmacılara belgeleri ve Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Özlem Özer Tuğal tarafından yapılan seramik  hediyeler Merkez Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın tarafından takdim edildi.

Program,Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi Engelli Korosu’nun güzel müzikleri eşliğinde sona erdi.

Ayrıca bu anlamlı günde Toroslar Kızlar Sivrisi Dağı’na tırmanan Zirve Dağcılık İstanbul Şubesi Üyelerinden olan Ulaştırma ve Lojistik Yüksek Okulu Öğretim Üyesi ve Akademik Danışman Yard. Doç.Dr. Ebru Demirci tırmanışı “ Engelli Kadınlar Zirvesi’ne adadı.

“Zirve dağcılık İstanbul Şubesi üyelerinin desteği ile yaptığımız bu zirve çıkışında Türkiye’deki kadınları dağlarda unutmadık. Tırmanışımız 4 bayan dağcının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. herkese sevgiler…”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11/03/2015
2183 defa okundu

İstanbul Üniversitesi

34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00