ENGELSİZ BİLGİ MERKEZİ-EBM

ENGELSİZ BİLGİ MERKEZİ AÇILIŞI

 

İstanbul Üniversitesi Engelsiz Bilgi Merkezi, 18 Ocak 2012 Perşembe günü YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet tarafından açıldı. Yapımı İÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bütçesinden karşılanan merkez engelli öğrencilere büyük kolaylık sağlayacak.

İÜ Merkez Kütüphane’de gerçekleştirilen açılış töreni müzik dinletisiyle başladı. Törenin açılış konuşmasını İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ve İÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın yaptılar. Prof. Dr. Yunus Söylet konuşmasında İstanbul Üniversitesi kütüphaneleri hakkında bilgi verdi, yeni açılan merkezin önemine vurgu yaptı.

“Bugün biz çok mutlu bir günümüzü yaşıyoruz, üniversite olmanın gereğini yapıyoruz. Üniversite, toplumun her kesimine ulaşmak durumunda olan; kollarını toplumda kendisinden yararlanmak, hizmet almak isteyen her ferde uzatmak yükümlülüğü bulunan bir kurumdur. Üniversite görünümünde bir üniversite olarak vazifemizi yapmış olmanın huzuru içindeyiz.

İstanbul Üniversitesi tarihten geleceğe uzanan bilim köprüsüdür. Bu nedenle kütüphanelerinde hem güncel hem geçmişe ait 2 milyonun üzerinde kaynağı barındıran, ülkenin tek üniversitesidir. Yine İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi kanunla kurulmuş tek üniversite kütüphanesidir. Öyle ki bu ülkede yayımlanan her yayının bize gönderilme mecburiyeti söz konusudur. Dolayısıyla bizim üniversite kütüphanemiz Türkiye’de çıkan her yayının ulaştığı, bunların kullanıma sunulduğu çok önemli ve büyük bir kütüphanedir.

İstanbul Üniversitesi kütüphaneleri, geçmişe ilişkin çok değerli eserleri de içermektedir. Nadir eserlerimize çok büyük talep vardır. Yoğunluğa rağmen araştırmacılar ve akademisyenler bu kaynaklara kısa sürede ulaşabilmektedir. Geliştirdiğimiz projelerle dijital ortama aktarılan bu eserlere erişim gün geçtikçe daha da kolaylaşmaktadır. Bu erişim hızını 3 kat arttırdık.

Göreve geldiğimiz günden itibaren, başta Merkez Kütüphanemiz olmak üzere normal mesai saatlerinin bitiminde kapanan kütüphanelerimizin önemli olanlarını, öğrencilerimiz yararlanabilsin diye gece 11’e kadar hizmet verir hâle getirdik. Artık hocalarımız ve öğrencilerimiz kütüphanelerden daha fazla yararlanmakla kalmayıp çok sayıda fazla dünya üniversitesine, dünya kütüphanesine ulaşabilmekteler.

Engelsiz Üniversite Projesi çerçevesinde engellilerin bilgiye daha rahat ulaşabilmeleri için bu merkezimizi açıyoruz. Bundan dolayı son derece mutluyuz, onurluyuz. Merkezimizde burada özellikle iki kabin çok önemli. Burada gönüllü akademisyen ve öğrencilerimiz görme engelli öğrencilerimiz için sesli kitap okuyabilmekte, görme engelli öğrencilerimiz de sesli kitapları dinleyebilmekteler.

Yine görme engelli ve diğer engelli öğrencilerimiz için özel dizayn edilmiş yazıcılar, monitörler, mouse’lar, bilgisayarlar bulunmaktadır.

İstanbul üniversitesi olarak şunu arzu ediyoruz: Toplumumuzda belli oranda engelliler oranı var ve maalesef engelli vatandaşlarımızın çok küçük bir kısmı üniversite eğitiminden, öğretiminden yararlanabiliyor. Bunun pek çok sosyo-ekonomik, psikolojik vb. nedeni var. Biz engelsiz bir üniversite, engelli öğrencilerimizin rahat ettikleri bir üniversite olmak istiyoruz. Bu proje bunun sadece bir parçası. Engelli öğrencilerimizin hizmet alabilecekleri özel basamaklar, özel rampalar, özel tuvaletleri bulunan kütüphaneler, ortamlar tasarlıyoruz. Bu konsept değişikliğini, bu kurum kültürü değişikliğini sık sık vurguluyoruz. Engelli öğrencilerimizle ilgili sık sık farkındalık oluşturan toplantılar yaparak bu konudaki kararlılığımızı ortaya koymaya çalışıyoruz.”

 

Açılış töreninde yaptığı konuşmada çok uzun zamandır bu merkez için emek harcadıklarını ifade eden Prof. Dr. Resa Aydın amaçlarının tam engelsiz bir merkez kurmak olduğunu söyledi:

“Merkezimizden sadece İstanbul Üniversitesi öğrencileri değil İstanbul’da yaşayan bütün engelli arkadaşlarımız gelip istedikleri desteği alabilecekler. Bilgiye erişimleri kolaylaşacak. Edindikleri bilgilerle daha mutlu, daha üretken bireyler olacaklar.

İÜ Engelsiz Bilgi Merkezi’nin şu andaki donanımı ağırlıklı olarak görme engellilerimize hitap ediyor. Fakat ileriki dönemlerde merkezimizde işitme engelli, bedensel engelli, hatta öğretimde güçlükler yaşayan arkadaşlarımız için çeşitli donanımlar olacak.”

Açılış törenine İÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Zeynep Çiğdem Kayacan, Prof. Dr. Nurkan Yağız, Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Prof. Dr. Kamil Adalet, İÜ Rektör Danışmanı ve İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Şafak Karamehmetoğlu,  İÜ Rektör Danışmanı ve İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Doç. Dr. Ergün Yolcu, İÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Zeynep Gökçen de katıldılar.

Merkez Engelleri Kaldırıyor

Görme engelli öğrenci, akademik ve idari personelin yararlanabileceği tam teçhizatlı İstanbul Üniversitesi Engelsiz Bilgi Merkezi, İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi içinde yer alıyor. Merkezde, görme engellilerin kullanımına uygun ekran okuma programı olan 20 adet bilgisayar, ekran büyütme programı olan 10 adet bilgisayar, az gören kişiler için video büyütücüler, iki adet kabartma ekran, üç adet Brailleprinter, 5 adet optik karakter tanımlama programı, iki adet kabartma grafik ve resim basma makinesi bulunuyor. Ayrıca sesli kitap okuma için tam donanımlı iki kabin yer alıyor. kutuphane.istanbul.edu.tr/?page_id=6131

İstanbul Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

27/05/2013
4865 defa okundu

İstanbul Üniversitesi

34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00